Kategoriler

Franchisingin faydaları ve dezavantajları

Franchisingin faydaları

Sıfırdan bir marka kurmak yerine var olan işleyen hazır bir sistemin parçası olmak daha kolaydır.

Daha önce deneme yanılma yoluyla yol katetmiş sağladığı hizmet ve ürünleriyle müşterinin önüne çıkmış ve başarılı olmuş bir markayla yola çıkmanın riskleri sıfırdan bir markayla yola çıkmaktan daha azdır.

Örneğin McDonalds veya Starbucks gibi markaları sıfırdan yaratmak çok zor bir iştir. Fakat franchising sistemiyle franchising alarak bu markaların bu zamana kadar edindiği uluslar arası tanınmışlığa, hazır müşteri akışına bir anda sahip olursunuz.

  • franchisor firma personel eğitimi, personel bulma, ürün tedariği, dekorasyon gibi konularda franchise alan girişimcilere destek olurlar.
  • Reklam ve tanıtım tek bir merkezden yönetileceği için bu yük üstünüzden kalkar.
  • Mali ve hukuk gibi konularda franchisorün danışmanlarından yararlanılır.
  • Franchisorun düzenli yaptığı arge(araştırma ve geliştirme) çalışmalarından faydalanılır
  • Franchisor ile ortak bir şekilde hareket edilerek küçük işletmecilerin ve yeni girişimcilerin karşılarına çıkabilecek riskler ve sorunlar minimuma indirilir
  • Franchising sistemiyle Girişimcinin yalnızlığı ortadan kalkar
  • Lokasyon tespitinde ve kuruluş aşamasında girişimciye destek verilir

Dezavantajlarına gelirsek Franchising veren firmalar franchising için girişimcilerden yüksek franchising bedelleri istemektedirler. Eğer gidipte Starbucks, Burger King, Kahve Dünyası gibi firmalardan yüksek franchising bedelleri ödeyerek franchising almayacaksanız kendi markanızı kurmak en mantıklısıdır. Çünkü bunlar gibi isim yapmış firmalar dışında diğer firmalar ürün, kalite, hizmet ve tanınmış olarak piyasadaki diğer firmalardan çokta farklı değildir. Bu yüzden Kendi Markanız olarak sizlere ulusal ve uluslar arası standartlarda bütçenize göre üst segment cafenizi kurmak için hizmet vermekte, Edindiğimiz tecrübeler ve sizinde tercihleriniz doğrultusunda kendi cafe markanızı kurarak yol almaktayız.

Özet
:
X