Kategoriler

Franchise nedir?

Franchise verebilmek için öncelikle firmanızın tanıtımını iyi yapmalı, hizmet ve kalite alanlarında belli bir başarıyı yakalamış olmanız gerekmektedir

Dünya çapında ünlü markalar başta Mcdonald's olmak üzere yaptıkları iyi hizmetlerle, özellikle yeniliklerle ve kalitesiyle alanlarında yükselmiş ve başarılı olmuşlardır. şuan Mcdonald's ve Burger King dünyanın bir numaralı franchise markalarıdır. Dünya üzerinde bu markaları bilmeyen ve tanımayan neredeyse yok gibidir.

Alanlarında neredeyse tekel ve başarılı olan bu markalar bir zamanlar çoğu yeni başlayan yatırımcı gibi yolun başında olup 1-2 şubeyle işe koyulmuşlardır. Daha sonra franchise sistemini kullanarak amerika'dan başlayarak tüm dünyaya yayıldılar.

Franchise sistemi sahip olduğunuz markanın bir başka yatırımcıya belli anlaşma ve bedel karşılığında kullandırılmasıdır. 

Franchisor franchise veren yani markanın sahibi. Franchise ise marka sahibinden belli bir bedel karşılığı markanın kullanım haklarını alan kişidir.

Franchise Franchisor'dan franchise alarak satın aldığı markanın tüm sistemini olduğu gibi kendi kullanabileceği şekilde Franchisor'dan kopyalar.

ve bu şekilde merkez firmadan ürün ve personel temin ederek sıfırdan bir marka oluşturmak yerine daha kolay bir şekilde hazır bir sistemin parçası olurlar.

Özet
:
Franchise nedir?
X